Sauny na míru

Venkovní sauny 

Návrat k tradicím a původímu smyslu saunování

Saunování v přírodě je typické pro severské zěmě jako je Finsko, Litva, Švédsko, Lotyšsko a Estonsko. Sauny se tu staví na březích řek, rybníků a jezer. Při venkovním saunování si užijete radost z pobytu v přírodě. Pro ochlazení si můžete zvolit mnoho přírodních zdrojů. Můžete se ponořit přímo do jezera, nebo skočit do sněhu ihned po saunování. Snadněji tak uvolníte stres a lépe se vám bude relaxovat ve spojení s přírodou a pobytem pod širým nebem.

Typy a vzhled venkovních saun

Venkovní sauna nijak nenaruší vzhled vašeho pozemku, proto se nemusíte bát si takovou pořídit. Jedná se vlastně o domek, chatku nebo srub vyrobené z kvalitního dřeva, může ale být i zděná. Pro venkovní saunu je důležitý pevný rovný základ, nejlépe betonová odizolovaná deska, případně betonové patky. Může se zrekonstruovat i stávající zahradní domek. Sauna může mít podobu dřevostavby, připomíná však zahradní domek s verandou.Můžete ji umístit prakticky kamkoliv na zahradu, je třeba však pamatovat na přístupnost ochlazovací lázně (bazén, rybníček, venkovní či vnitřní sprcha, koupací sud nebo káď).

Výhody oproti sauně uvnitř budovy

Sauna venku se lépe navrhuje po stránce dispozičního rozvržení a rozměrů. Také místa pro ochlazení a relaxaci bývá více. Jednodušší je i instalace komínu pro kamna na dřevo a možnost dostatečné tepelné izolace podlahy, od které jde většinou nejvíce chladu. Je dobré si dopředu rozmyslet místo pro ochlazovací lázeň aby se nestalo, že vás později prostor nemile překvapí.

Postup při saunování

Pro saunování ve venkovní sauně platí stejné podmínky jako pro tu vnitřní. Je třeba se před vstupem do sauny pořádně umýt mýdlovou vodou, dobře se osušit a pak už se jen pohodlně usadit či uložit a užívat si saunování dokud je vám příjemné. Obvyklá doba saunování je deset až patnáct minut.. Poté se jdete ochladit do ochlazovací lázně a a oddat se klidnému odpočinku. To celé ideálně zopakovat třikrát, za stálého přísunu tekutin.

Sauna a zimní období

Zima vám otevírá nové možnosti, k ochlazení po saunování můžete využít ledového jezera nebo sněhu, což je zážitek který stojí za to vyzkoušet. Saunování v zimě podporuje mimo jiné imunitu těla a napomáhá tak předcházet chřipkám a nachlazením, takže je výbornou prevencí před nemocemi. Je třeba však dbát na dobré prohřátí těla před samotným ochlazením. V sauně zůstaňte déle pokud cítíte chlad, nebo se přesuňte zabelení do ručníku do odpočívárny.

Uvolněný stres a relax je největší odměna

Neváhejte vyzkoušet venkovní saunování. Udělejte si čas a najděte den kdy nebudete mít žádné povinnosti . Nemyslete na starosti a problémy a užijte si návštěvu sauny na maximum. Oddejte se relaxaci a odpočinku, pročištěte svoje tělo i mysl a buďte ve spojení s přírodou. Pokud se po saunování budete cítit unavení běžte klidně rovnou spát nebo si jen tak odpočiňte.

Saunování si určitě zamilujete a budete ho vyžadovat opakovaně. Udělejte si ze saunování rituál, berte ho jako váš příjemný čas, který podpoří vaše tělo po všech stránkách.