Sauny na míru

Parní sauna 

Parní sauna

Od klasické sauny se liší především teplotou a vlhkostí. Je to vlastně teploá a vlhká lázeň, ve které je teplota 50 stupňů Celsia a stoprocentní vlhkost.

Historické okénko

Parní lázeň byla předchůdcem klasické sauny. První zmínky se objevují v 11. a 12. století. Finská sauna se v těch dobách od dnešní lišila. Byla to tzv. kouřová sauna. Vyznačovala se tím, že uvnitř byla zcela černá od sazí, protože při jejím výhřevu se kouř valil z kamen do místnosti. Jakmile byla zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestalo se topit, sauna se umyla od sazí a saunování mohlo začít. Vzácně se s tímto typem můžeme setkat i dnes.

Princip fungování

Parní lázeň vyvýjí vodní páru pomocí generátoru, ta potom zajišťuje 100% vlhkost vzduchu při nízké teplotě 30 – 50 stupňů Celsia. Toto prostředí má pozitivní vliv na náš organismus. Důležitým procesem je střídání horka a chladu. Proto je důležité ihned po opuštění páry dodržet fázi ochlazení. Čím delší jsou ochlazovací přestávky, tím lepší jsou účinky zotavení.

Přínosy parní sauny

Parní sauna je výborná jako doplněk léčby astmatu nebo poruch prokrvení. Má pozitivní vliv na horní cesty dýchací a napomáhá regeneraci svalů po zvýšené zátěži. Přispívá k léčbě revmatismu a navozuje pocity uvolnění a klidu.Také napomáhá ke krásné a hebké pokožce.

Kdo a kde ji může využít?

Je určená hlavně pro ty, kteří upřednostňují vlhké teplo před tím suchým a pro všechny, kteří nemají rádi vysoké teploty v sauně. Využívají ji i ti, kteří chtějí jednoduše regenerovat. Dnes už jsou k dispozici v krytých bazénech a aqvaparcích, v hotelích a penzionech. Můžeme je také najít ve wellness a fitness centrech. Není ani neobvyklé mít parní lázeň doma pro soukromé účely.