Sauny na míru

Kombinovaná sauna 

Kombinovaná sauna aneb co obnáší a proč ji zvolit

Kombinovaná sauna je známější pod názvem infrasauna, což není zcela správné. Vzniká totiž kombinací saunového topidla a prohřívacích panelů (infrapanelů). Od finské sauny se liší některými detaily a výhodami, které si prozradíme níže

Princip fungování

V kombinované sauně ji nižší teplota než ve finské a to v rozmezí 30 – 60 stupňů Celsia. Neořívá vzduch a za pomoci infačerveného záření teplo proniká přímo do těla. Toto zážení je podobné slunečním paprskům a je teda pro organismus přínosné. Teplo se šíří skrz infrapanely, které obklopují naše tělo a prohřívá jednotlivé části do hloubky. Nezatěžuje organismus a je určena především pro relaxaci a odpočinek.

Z jakých materiálů můžete vybírat?

Při pořízení infrasauny můžete vybírat z materiálů jako je kanadská borovice nebo cedr. Borovici volte pokud nevyhledáváte výraznou vůni. Je také stabilní a jen minimálně pracuje. Oproti ní cedr výrazně voní, k tomu je odolný vůči vlhkosti.

Benefity saunování

Saunování má pozitivní vliv na lidské tělo, je však důležité dodržovat pravidla a brát ohled na předpoklady a aktuální stav každého návštěvníka. Kombinovanou sunu mohou navštívit i rizikové skupiny, kterým nedělá dobře pobyt ve vysokých teplotách. Co nám saunování přináší:

  • Zajišťuje prohřátí těla do větší hloubky,
  • napomáhá spalování kalorií,
  • posiluje imunitní systém,
  • odstraňuje nečistoty z pokožky,
  • čistí pleť a je nápomocna při léčbě kožních nemocí,
  • ulevuje alergikům a astmatikům,
  • detoxikuje organismus,
  • uvolňuje svalové bolesti a napětí,
  • mírní stres.

Kombinovaná sauná je také vhodná pro kardiaky, pro které by mohlo být saunování v klasické, příliš vyhřáté sauně, rizikové.

Kdy se saunování vyhnout

Tato sauna není vhodná pro těhotné ženy, osoby s vysokým krevním tlakem, a také pro ty, kteří trpí onemocněním ledvin či jater. Do sauny bychom, ale něměli chodit pokud jsme nachlazení nebo nemocní. Nikdy nechoďte do sauny přejezení nebo naopak hladoví a žízniví.

Pár tipů na závěr

Pokud jdete do sauny poprvé je vždy vhodné vzít s sebou někoho zkušeného aby vám pro začátek poradil co a jak. Před pobytem v suně je dobré dát si horkou sprchu nebo koupel. Dodržujte pitný režim před, při i po saunování. Vyhnete se tak negativním efektům jako je bolest hlavy atd. V průběhu saunování si můžete dopřát lehkou masáž a tím zlepšit prokrvení pokožky a uvolnění namožených svalů. K masáži použijte saunové kartáče nebo žínky.

Po saunování následuje ochlazení. Před samotným použitím ochlazovací lázně zkuste ještě chvíli setrvat v sauně s otevřenými dveřmi. K ochlazení použijte studenou nebo vlažnou vodu a poté odpočívejte a relaxujte v odpočívárně. Pokud se i tak budete cítit unavení běžte klidně spát a povinnosti nechte na další den