Sauny na míru

Finská sauna nebo infrasauna 

Finská sauna nebo infrasauna?

Saunování se těší oblibě všech věkových skupin. Je stále populárnější v dnešní době plné spěchu a stresu, kdy nedostatek odpočinku může vést k vážnějším onemocněním. Je tedy důležité naučit se zpomalit a odpočívat. V tom nám může pomoci právě sauna, která přináší relax a regenaraci našemu organismu. Existují různé typy saun a my si představíme saunu finskou a infrasaunu.

Finská sauna

Finská sauna, má kořeny ve Finsku. Je to dřevěná kabina vybavená elektrickými kamny s kameny, které se mohou polévat čistou vodou nebo vodou s esencemi pro zvýšení vlhkosti vzduchu. Teplota v sauně se pohybuje od 60 do 110 stupňů Celsia, vlhkost potom bývá 15%. Díky vysoké teplotě je proto finská sauna náročnější pro organismus.

Infrasauna

Výraz infrasauna není tak úplně přesný. Jedná se totiž o kombinaci saunového topisla aprohřívacích panelů (infrapanelů). Lépe by tedy odpovídal název kombinovaná sauna. Panely lze pustit samostatně pomocí regulátoru. Teplota v této sauně báva nižší a to50 – 60 stupňů Celsia. Pobyt v infrasuně je tady spíše relaxační a regenerační.

Čím se liší

Základní rozdíl je tady ve výhřevu kabiny. Finská sauna se vytápí elektrickými kamny, v infrasauně teplo sálá skrze infrazářiče, které hřejí v přesné vlnové délce. Obě varianty jsou příjemné a přínosné pro tělo. Finskou saunu zvolte pokud jste zdraví a dáváte přednost pořádnému prohřátí těla a intenzivní regeneraci. Kombinovaná sauna je vhodná pokud nemáte rádi vysoké teploty a v klasické sauně se vám špatně dýchá, dále pokud trpíte kardiovaskulárními obtížemi, a chcete spíše relaxovat a odpočinout si.