Finská sauna, má kořeny ve Finsku a už dávno není jen jejich luxusem. Saunu dnes už můžete navštívit kdekoliv. Můžete jít do veřejné sauny nebo si pořídit domácí saunu na míru. Dále jsou sauny venkovní nebo vnitřní. Ať už se rozhodnete navštívit jakoukoliv je důležité myslet i na to, že i když má sauna pozitivní vliv na organismus, přece jen je to zátěž pro tělo. Proto vám poskytneme návod jak se správně saunovat.
Předchůdcem sauny byla parní lázeň. První zmínky se objevují v 11. a 12. století. Finská sauna se v těch dobách od dnešní lišila. Byla to tzv. kouřová sauna. Vyznačovala se tím, že uvnitř byla zcela černá od sazí, protože při jejím výhřevu se kouř valil z kamen do místnosti. Jakmile byla zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestalo se topit, sauna se umyla od sazí a saunování mohlo začít. Vzácně se s tímto typem můžeme setkat i dnes.
Sauna je zevnitř vykládaná dřevem, které je dobře izolované od okolí. Pro vyhřívání místnosti jsou tam zabudována saunová kamna, na kterých jsou kameny pro polévání vodou tak aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Sauny mohou být uvnitř budovy nebo také venku. Vnitřní jsou většinou kabiny umístěné v rohu, mezi tři stěny nebo v celé místnosti o čtyřech zdech. Venkovní pak bývají v podobě domečků, chaloupek, roubenek, srubů či sudů.
Pro správné saunování je třeba dodržovat základní pravidla. Před vstupem do sauny se umyjte mýdlovou vodou a osušte.Délka pobytu by měla být přibližně deset až patnáct minut, ale záleží na vás jaká délka pobytu je vám příjemná. Při saunování se můžete masírovat kartáčem pro lepší prokrvení pokožky.
Po samotném saunování je důležité správné ochlazení. To by mělo být pozvolné nejprve pod studenou sprchou následně pak můžete použít třeba ochlazovací lázeň. Po ochlazení už můžete relaxovat na lehátku. Nezapomínejte ani na průběžné doplňování tekutin.
Pro maximální účinek by se měl celý proces zopakovat nejlépe třikrát. Po poslední fázi si odpočiňte déle a ošetřete tělo vhodnou kosmetikou. Pokud jdete do sauny poprvé je nejlepší se obrátit na někoho zkušeného, kdo vám s vašimi začátky v sauně pomůže.
Podobné sauny jako ve Finsku najdete i v Estonsku, a to z důvodu blízkosti jejich kultur. V Ruských saunách je zase mnohem větší vlhkost, protože voda se nevyužívá je k polévání kamenů, ale také k mytí Tradičním ruským nápojem užívaným při saunování je čaj. Naopak v Japonsku se člověk nejprve prudce ohřeje v horké vodě a poté se pomalu chladí na vzduchu. Také ve Švédsku jsou sauny běžné, nejsou ale tak teplé a je v nich nižší vlhkost.
Stále častěji se u nás setkáváme se zážitkovým saunování, při němž saunový mág provádí různé rituály a ceremoniály. Ceremoniály jsou tradiční, relaxační, beauty procedury a peeling nebo třeba saunové show. Tohle vše provádí zkušený člověk, který celý proces vede, vypráví příběhy, přidává esence na kameny, nabízí různé ingredience a led, to vše za doprovodu hudby. Tento zážite opravdu stojí za to vyzkoušet.